1974 - 2024 : 50 ΧΡΟΝΙΑ Ε.Γ.Σ. ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ

Σάββατο 28 Οκτωβρίου 2023

Δεν τα κατάφερε ο Ζαφειράκης στη Δράμα.

Ήττα με 28-20 από την “Δράμα ‘86”

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στη σπουδαία νίκη του επί του ΠΑΟΚ ο Ζαφειράκης Νάουσας, καθώς ηττήθηκε στη Δράμα από την τοπική ομάδα “Δράμα 1986” με σκορ 28-20, για την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Στο ματς υπήρχε εξαρχής αρκετή ένταση με τους γηπεδούχους να διατηρούν από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (ημίχρονο 13-11), το οποίο κατόρθωσαν να αυξήσουν στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και να φτάσουν σε μια σημαντική νίκη.

Αναλυτικότερα, από το ξεκίνημα του αγώνα η ομάδα της Νάουσας έμεινε πίσω στο σκορ και έκανε φιλότιμες προσπάθειες προκειμένου να ακολουθήσει την ομάδα της Δράμας, πράγμα που κατάφερε σε μεγάλο βαθμό καθώς δεν επέτρεψε στην γηπεδούχο ομάδα να ξεφύγει στη διαφορά του σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο β ημίχρονο συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τους Ναουσαίους να είναι ιδιαίτερα πιεστικοί, μη μπορώντας ωστόσο να προηγηθούν στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Ζαφειράκης έδειξε σημάδια κούρασης. Η διαφορά άρχισε να ανοίγει υπέρ των Δραμινών, και σε αρκετά σημεία υπήρξε ένταση και βιαστικές κινήσεις και από τις δύο ομάδες.

Η ομάδα της Νάουσας, μόλις 3 ημέρες πριν είχε αγωνιστεί με τον ΠΑΟΚ τον οποίο και κέρδισε μπροστά στον κόσμο της Νάουσας που είχε κατακλύσει το κλειστό γυμναστήριο της πόλης. Είναι δεδομένο ότι υπήρξε μια σχετική κούραση των αθλητών μας, η ομάδα ωστόσο αισιοδοξεί ότι θα είναι έτοιμη για τον επόμενο της αγώνα που είναι στις 11 Νοεμβρίου, στο ΔΑΚ Νάουσας, όπου και υποδέχεται τον “νεοφώτιστο” ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ που φέτος ανέβηκε στη μεγάλη κατηγορία του χάντμπολ.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ- ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 28-20

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-2, 9-6, 10-9, 12-10, 13-11 (ημχ), 14-12, 17-15, 19-15, 22-18, 26-19, 28-20

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Κοτσιώνης 1, Χαϊτίδης 2, Πολύδωρος 6, Κοτσαμαρίκογλου, Λατσάκου 1, Τοζακίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης, Λαζαρίδης 1, Καλαϊτζίδης, Καβάζης 1, Μανωλούδης 4, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος 2, Σίνα 3.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 3, Τσαγκέρας 1, Θεοδωρόπουλος 5, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 8, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης, Αποστολίδης 1, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας 2.

Διαιτητές: Γράψας- Κυριακού, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 1/1-3/7